Čajky verzus Orly. Ako to celé vzniklo?
Brighton poľahky porazil Crystal Palace 4:1 v 23. kole Premier League a v takzvanom "M23 derby" si pripomenul takmer 50 rokov od prvého výkriku " Seaaagulls"! Poctiví fanúšikovia klubu z južného Anglicka správne predpokladajú, že chorál vznikol ako reakcia na najväčšieho rivala Čajok - klub zo Selhurst Parku. Ten je zase prezývaný Eagles („Orly“). Odkiaľ pochádza rivalita medzi týmito futbalovými klubmi?
Môže to byť prekvapením, ale v 70. rokoch minulého storočia bol klub so sídlom v Brightone prezývaný "Delfíny" - na základe jedného konkrétneho prieskumu v miestnych novinách. Ak by ste vtedy išli do klubového obchodu, vami vybraný fanúšikovský predmet by v skutočnosti neobsahoval obrázok čajky, ale vodného cicavca.
Crystal Palace tiež zmenil svoju prezývku. "Eagles", ako sa teraz nazývajú v klube v južnom Londýne, ktorá vznikla v roku 1973 a nahradila pôvodnú prezývku "The Glaziers".
Rivalita medzi Brightonom a Crystal Palace údajne vyvrcholila v roku 1976, keď oba tímy bojovali o postup z takzvanej "Third Division". V Anglicku sa do popredia dostala éra "hooligans" - mimochodom, na tejto úrovni bol prvým súperom pre fanúšikov dnešných Seagulls klub Luton Town FC.
Hádzanie roliek toaletného papiera sa stalo bojom vo vnútri aj mimo futbalového štadióna. Brighton hral dlhé roky (1902-1997) na "The Goldstone Ground". Domáce a hosťujúce tábory boli v tejto aréne rozdelené až do roku 1978. Pred prvým zápasom sezóny 1974/75 strávilo 400 fanúšikov Crystal Palace piatok večer na pláži v Brightone.
Pred výkopom bolo zadržaných 21 priaznivcov Eagles. Rekordná návštevnosť štadióna za posledných pätnásť rokov nakoniec predstavovala 26 000 divákov. Tešil sa domáci tím Brightonu, ktorý vyhral 1:0 vďaka gólu Iana Mellora.
V nasledujúcej sezóne (1975/76) bola návštevnosť na Goldstone Ground ešte vyššia. Na tribúny sa natlačilo 33 000 divákov, a to aj vďaka extra najatým usporiadateľom. Ich úlohou (paradox v kontexte dnešnej doby) bolo nájsť priestor na tribúnach pre čo najviac priaznivcov.
Dymovnice prichádzajúce z hosťujúceho kotla, sprevádzané výkrikmi "Eagles, Eagles", začali písať (dnešnú) prepojenú históriu týchto klubov. Fanúšikovia Albionu kontrovali skandovaním "Seagulls, Seagulls". Odvtedy sa oba fanúšikovské tábory naozaj nemajú radi a často vnímajú vzájomné zápasy ako tie najväčšie v sezóne.
Zaujíma vás, aké sú ďalšie dôvody rivality medzi Brighton & Hove Albion FC a Crystal Palace FC? Už vtedy boli kluby oddelené 40 míľami na ceste A23. Okrem toho sa oba nachádzajú v blízkosti londýnskeho letiska Gatwick. Preto sa dnes tieto zápasy nazývajú okrem iného aj "El Gatwicko".