Howarde Webbe, odstúpte!
Premier League má za sebou najväčší, najhanebnejší a najmenej pochopiteľný rozhodcovský zárez v ére VARu. Neuznanie regulárneho gólu liverpoolského Díaza by bolo škandálne aj v oveľa menej prestížnej súťaži, ako je superlatívmi ovenčená anglická liga.
Systém VAR kedysi zaviedli preto, aby vo futbale ubudlo zjavných prípadov nespravodlivosti. Sobotný večer na Tottenham Hotspur Stadium ale priniesol takú krivdu, ktorá je svojou povahou a príčinami celkom nezlučiteľná s najvyššími profesionálnymi štandardmi anglickej futbalovej súťaže. Okolnosti, ktoré viedli k neuznaniu gólu kolumbijského krídelníka Luisa Díaza sú tak príšerné, že by z nich dotyčný zodpovedný manažér mal vyvodiť patričné dôsledky.
Keď policajti nechajú bez povšimnutia recidivistu, ktorý sa vyhráža svojmu okoliu a následne spácha hrôzostrašný čin, rezignuje policajný prezident. Keď neskúsený strojvodca nedodrží bezpečnostné predpisy a spôsobí železničné nešťastie s desiatkami mŕtvych, odstúpi šéf železníc alebo minister dopravy. Keby bol šéf združenia rozhodcov (PGMOL) Howard Webb čo k čomu, tak už počas nedele by zložil svoju funkciu. Nielen preto, že je zodpovedný za príšerné šlendriánstvo, ktoré v severnom Londýne predviedlo trio jeho podriadených v zložení Darren England, Dan Cook a Simon Hooper, ale tiež z toho dôvodu, aby umožnil reštart a druhú šancu ťažko skúšanému systému posudzovania kontroverzných situácií a dôveru v neho.
Už v poločasovém studiu #MatchTime jsme debatovali o Díazově gólu a přišlo nám, že tam něco nehrálo.
Webbova zodpovednosť spočíva aj v tom, England (VAR inkriminovaného zápasu medzi Tottenhamom a Liverpoolom), Cook (asistent VARu) a štvrtý rozhodca Michael Oliver, podľa denníka The Times 48 hodín pred stretnutím Premier League sudcovali akýsi duel v Spojených arabských emirátoch. Ak sa Englandovi s Cookom krížili oči, mohlo im uniknúť, že Hooper s postranným Díazovi gól na ihrisku neuznali a nie naopak, ako sa obaja pred obrazovkami VARu spolu s operátorom domnievali. Stále mi ale nedochádza, prečo v okamihu, kedy sa obrancovia Spurs chystali z miesta domnelého ofsajdu rozohrať, nezakričali Simonovi Hooperovi do ucha: “Preboha, veď ten gól má platiť!”
Posledný septembrový deň sa opäť ukázalo, že so systémom VAR nič zásadné nie je. Problémom sú chýbajúci ľudia, ktorí ho obsluhujú. Znova sa tiež ukázalo, že je neudržateľná netransparentnosť rozhodovania, kedy divák ani komentátor netušia, čo sa to pred jeho zrakmi odohráva a prečo. V sobotu sme pre istotu nevideli ani kalibrovanú ofsajdovou čiaru. Je úplne nehanebné, že PGMOL ihneď po zápase okrem ospravedlnenia postihnutému Liverpoolu nezverejnila audio komunikáciu medzi hlavným Hooperom a posádkou VARu. Zo skúseností s PGMOL viem, že záznam veľmi dobrej kvality existuje a nie je dôvod ho pred ľuďmi tajiť. Pokiaľ však náhodou neobsahuje ešte niečo horšie, čo sa zatiaľ pred verejnosťou úspešne tutlá.