TENIS zajtrajška? PÄTNÁSŤ TURNAJOV, OSEM TÝŽDŇOV VOĽNA, ROVNÉ ODMENY ŽENÁM I MUŽOM
Mocní šéfovia grandslamov na schôdzkach v Londýne a Madride predstavili konkrétnejšie plány na zásadnú reformu tenisu. Prejavili vôľu podeliť sa o svoje mediálne a sponzorské zisky, čo by malo až štvornásobne zvýšiť odmeny pre 300 najlepších žien na svete.
V zákulisí už dlhší čas buble boj o ovládnutie jedného z najpopulárnejších a najrozšírenejších športov. Po nedávnom miliardovom výpade saudskoarabského investičného fondu PIF sa v minulých dňoch pred hlavouny WTA a ATP aj pred samotnými hráčmi a agentmi predviedli bossovia najvýznamnejších akcií – Australian Open, Roland Garros, Wimbledonu a US Open.
Na stole leží predbežný kalendár takzvanej Premier Tour zjednocujúcej WTA a ATP, ktorá by sa skladala zo štyroch grandslamov pre 128 účastníčok a účastníkov, desiatich ďalších turnajov na úrovni dnešných tisícoviek pre 96 singlistiek a singlistov a finále sezóny pre najužšiu špičku. Návrh obsahuje rovnaké odmeny pre ženy aj mužov na všetkých podnikoch, zaručuje až osemtýždňové voľno medzi sezónami.
„Ako hráčka prvej stovky by som s takou víziou bola spokojná, ale ako mladé dievča, ktoré sa snaží vyškriabať hore, by som mala obavy,“ hovorí Klára Koukalová, bývalá členka Top 20 a teraz expertka stanice CANAL+ Sport.
Stále sa rodiaci plán počíta s existenciou akejsi druhej ligy zo súčasných „dvesťpäťdesiatok“ a „päťstoviek“, z ktorej by sa z roka na rok postupovalo medzi elitu. Z nej by zase tí najmenej úspešní padali dole, aby sa zabezpečila spravodlivosť a priechodnosť. „Áno, som za, tento systém pôsobí zaujímavo. Pre diváka by bol atraktívny,“ usudzuje Koukalová.
Súčasnému režimu bývajú vytýkané nedostatok financií aj vyčerpávajúce a hocikedy zmätené trmácanie po planéte v honbe za body, z ktorého plynú zranenia či duševné vyhorenie. „Je vážne divné, že sa profesionálnym tenisom neuživí ani napríklad 150. hráčka na svete,“ tvrdí Koukalová. „Každý pokus o zvýšenie prize money je preto vítaný.“
V novom usporiadaní by čiastka na odmeny pre tristo najlepších dám vzrástla až štyrikrát, elitná trojstovka medzi pánmi by si celkom pomohla na dvojnásobok. Peniaze by teda netiekli iba do Premier Tour. Na nej by hneď od začiatku brali rovnaké čiastky ženy aj muži, čo by znamenalo historický prielom. Usilovali sa oň generácie hviezd od Billie Jean King cez Martinu Navrátilovú až k Serene Williams.
Rovnako Koukalová myšlienka fandí. Aj keď... „Na grandslamoch by som chlapom dávala väčšie odmeny, pretože hrajú na tri víťazné sety. Nemôžeme predsa porovnávať štvorhodinovú bitku so zápasom trvajúcim osemdesiat minút,“ uvažuje. „Zároveň by som chcela, aby sa porovnali sumy na ostatných turnajoch, kde sa všetky mače konajú podľa rovnakých pravidiel.“
Masívne investície môžu prísť vďaka odhodlaniu grandslamových generálov, ktorí prvýkrát prejavili vôľu podeliť sa o svoje kolosálne príjmy z mediálnych a sponzorských zmlúv. Doteraz to pre nich nepripadalo do úvahy. Možno ich vyprovokovala nedávna konkurenčná a nesmierne štedrá ponuka zo Saudskej Arábie, ktorá by prirodzene znamenala dramatické zmeny vo vplyve na tenisové prostredie.
Len pre predstavu ... Wimbledonské príjmy predvlani dosiahli 346 miliónov libier (teraz viac ako 10 miliárd korún), pričom od BBC a ESPN usporiadatelia za vysielacie práva inkasovali podľa Daily Mail cez 180 miliónov libier (asi 5,3 miliardy korún).
Jedenásťročný kontrakt s ESPN vynesie newyorskému US Open takmer 800 miliónov dolárov (19 miliard korún).
Ešte nedávno sa kdekto v brandži sťažoval, že na kostre predstavovanej ako Premier Tour chýba akékoľvek mäso. Po ústretových gestách z Melbourne, Paríža, Londýna a New Yorku táto námietka mizne.
Saudskoarabský záujem pritom nepoľavuje. Už je isté, že WTA Finals sa v rokoch 2024-26 uskutoční v Rijáde, čo vzhľadom na tamojšie potláčanie ľudských práv pobúrilo ikony Martinu Navrátilovú alebo Chris Evert. Ako príležitosť na povzbudenie ženského hnutia v oblasti ju naopak vníma napríklad tuniská superstar Ons Jabeur. Súhlasí s ňou tiež Koukalová, ktorá na CANAL+ Sport komentuje stretnutie a vystupuje ako odborníčka v štúdiách. „Myslím, že takáto akcia môže v Arábii prospieť ako osveta,“ myslí si. „Je fajn, keď sa tenis rozširuje po svete. A hráčky ocenia, keď majú nejakú istotu a garanciu vzornej organizácie. Snáď všetko je lepšia ako posledná hanba v Cancúne, kam dievčatá poslali na poslednú chvíľu. Turnaj majsteriek má byť za odmenu, čo v Rijáde, čo sa týka organizácie, pravdepodobne bude.“